  • Mfr # FR-ZEWSCZMES02-D5-0140
  • Zoro # G0215695
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
1"
Outlet Size
1"
Body Material
Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
FNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FR-ZEWSCZMES02-D5-0140
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1"
Outlet Size
1"
Overall Length
6 1/2 in
Overall Height
10 5/16 in
Outlet Connection Size
1 in
Inlet Connection Size
1 in
Details
Body Material
Bronze
Item
Adjustable Back Pressure Relief Valve
Outlet Type
Inlet Type
Factory Set Pressure
140 psi
Disc Material
Stainless Steel
Test Lever
No
Spring Material
Stainless Steel
Standards
CRN, CSA
Temp. Range
40 Degrees to 450 Degrees F
Seat Material
Monel
Type
FR Series
Pilot Adjustment - Minimum
50 psig
Outlet Connection Type
NPT
Operating Pressure - Maximum
400 psig
Operating Pressure - Minimum
0 psig
Inlet Connection Gender
Female
Pilot Adjustment - Maximum
230 psig
Inlet Connection Type
NPT
For Media
Air, Water
Operating Temperature - Maximum
450 Degrees F
Operating Temperature - Minimum
40 Degrees F
Outlet Connection Gender
Female
Description
Adjustable Back Pressure Valve, Body Material Bronze, Inlet Size 1 in, Outlet Size 1 in, Standards CRN, CSA