  • Mfr # K15DWA01-E4-1000
  • Zoro # G2018843
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Inlet Size
3/4"
Outlet Size
3/4"
Body Material
Bronze
Outlet Type
FNPT
Inlet Type
FNPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
K15DWA01-E4-1000
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
Outlet Size
Overall Height
7"
Overall Length
1-5/8"
Inlet Connection Size
3/4 in
Outlet Connection Size
3/4 in
Details
Body Material
Bronze
Item
Adjustable Back Pressure Relief Valve
Outlet Type
Inlet Type
Disc Material
Stainless Steel
Test Lever
No
Spring Material
Stainless Steel
Factory Set Pressure
1000 psi
Temp. Range
-20 Degrees to 400 Degrees F
Seat Material
Application
Type
K Series
Outlet Connection Gender
Female
Inlet Connection Gender
Female
Inlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Type
NPT
For Media
Oil, Water
Description
Adjustable Back Pressure Relief Valve, Body Material Bronze, Inlet Type FNPT, Outlet Type FNPT, Inlet Size 3/4 in, Outlet Size 3/4 in, Factory Set Pressure 1,000 psi, Disc Material Stainless Steel, Overall Height 7 in, Application Pump systems, hydraulic systems, oil burningequipment, rams, presses and lifts, chemicalsprocesses, waste treatment, desalination andcar washes, Overall Length 1 5/8 in, Seat Material Bronze, Spring Material Stainless Steel, Temp. Range -20 Degrees to 400 Degrees F