Ceiling Fan Designers Ceiling Fan Designers 42FAN-ANI-BMDRC New BEAR MOOSE DEER Ceiling Fan 42" 42FAN-ANI-BMDRC
Ceiling Fan Designers 42FAN-ANI-BMDRC New BEAR MOOSE DEER Ceiling Fan 42" (Discontinued)
  • Mfr # 42FAN-ANI-BMDRC
  • Zoro # G803688280
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
42FAN-ANI-BMDRC
Country of Origin
United States
Description
42" Hugger Ceiling Fan with Schoolhouse Style Light. It is a hand crafted ceiling fan perfect for any child's room, office, den, garage, playroom, bedroom, restaurant, etc. The blades are reversible with an white finish on the other side. It has a convenient three speed switch for year round comfort. Summer-forward air motion creates cooling breeze and winter-reverse air flow recirculates rising warm air. The light uses a 60W candelabra bulb. This fan comes with a 15 year manufacturer's warranty.
White finish with an attractive schoolhouse globe light
Flush mount design for low ceilings
Measures 12.5" from ceiling to bottom of fan