  • Mfr # V3-FLEUR-22BKO
  • Zoro # G311882279
/ea
Key Features
Series
Signature
Width
23.875 in.
Noise Reduction Coefficient
NRC 0.15
Grid Size
2 ft. x 2 ft.
Thickness
0.030 in.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
V3-FLEUR-22BKO
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
23.875 in.
Grid Size
2 ft. x 2 ft.
Thickness
0.030 in.
Details
Item
Fleur-de-lis
Series
Signature
Noise Reduction Coefficient
NRC 0.15
Color
Black
Ceiling Attenuation Class
CAC 21
Material
Rigid vinyl
Recycled Content
100% recyclable
Features
Project 0.22 in. from tile face
Standards
Light Reflectance
5.22%
Description
Fleur-de-lis 2ft x 2ft Black Ceiling Tile
  • •Made from durable 0.030 in. thick vinyl material; these panels will not rust, stain, corrode, or be affected by water