  • Zoro # G512192085
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
HP
1/2
Nameplate RPM
1,725
Voltage
575V
Motor Mounting Type
Rigid Base
Full Load Amps
0.70 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
H940V1
Zoro #
G512192085
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length Less Shaft
9 1/8 in
Overall Length
11 1/16 in
Shaft Dia.
5/8 in
Shaft Length
1 15/16 in
Details
Item
General Purpose Motor
HP
1/2
Nameplate RPM
1,725
Voltage
575V
Motor Mounting Type
Rigid Base
Full Load Amps
0.70 A
Frame
J56
Motor Bearings
Ball
Motor Service Factor
1.25
Motor Design
Three-Phase
Motor Enclosure Design
Open Drip Proof
RPM Range
Phase
Three
No. of Speeds
1
Motor Application
General Purpose
Motor Shaft Rotation
CW/CCW
Voltage Compatibility
575 V
Hz
60 Hz
Ins. Class
B
Max. Ambient Temp.
40 Degrees C
Motor Frame Material
Steel
Motor Shaft Design
Keyed
Standards
CSA Certified, UL Listed
Motor Thermal Protection
None
Weight
25 lb
Duty Cycle
Continuous
Usable @ 200V
No
Usable @ 208V
No
Description
General Purpose Motor, Three-Phase, Open Drip Proof Motor Enclosure Design, 1/2 HP, Nameplate RPM 1,725, Frame J56, Voltage 575V, 60 Hz Hz, Three Phase, Full Load Amps 0.70 A, Rigid Base Motor Mounting Type, Motor Thermal Protection None, Ins. Class B, Motor Service Factor 1.25, Ball Motor Bearings, Motor Frame Material Steel, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, CW/CCW Motor Shaft Rotation, 1725, CSA Certified, UL Listed