  • Zoro # G2829178
/ea
Key Features
Overall Length
2 7/8 in
Drill Bit Point Angle
135 Degrees
Drill Bit Size
#29
Number of Flutes
2
Shank Dia.
3.4 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
69029
Zoro #
G2829178
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2 7/8 in
Drill Bit Size
#29
Shank Dia.
3.4 mm
Drill Bit Dimension Type
Wire
Flute Length
1 3/4 in
Shank Size
0.147
Shank Length
1 1/8 in
Diameter
Depth:Dia. Ratio
8xD
Maximum Drilling Depth
1 5/16 in
Drill Length Class
Jobber-Length
Drill Point Length
0.0282 in
Drill Diameter Tolerance
+0.0000 in/-0.0007 in