  • Mfr # P55W2612120DA80
  • Zoro # G9156720
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pipe Size
12 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
P55W2612120DA80
Pipe Size
12 in
Description
Butterfly Valve- Wafer, Body Material Ductile Iron ASTM A 536, Body Style Inline, Pipe Size 12 In., Max. Pressure 200 psi CWP, Temp. Range -30 Degrees to 275 Degrees F, Disc Material 316 Stainless Steel ASTM A351 CF8M, Seat Material EPDM, Number of Bolt Holes 4, API 609. Double Acting Rack and Pinion Actuator Sized for 80 PSI Air Supply