  • Mfr # P55W2612060DA80
  • Zoro # G9155302
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pipe Size
6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
P55W2612060DA80
Country of Origin
China
Dimensions
Pipe Size
6 in
Details
Item
Butterfly Valves
Description
Butterfly Valve- Wafer, Body Material Ductile Iron ASTM A 536, Body Style Inline, Pipe Size 6 In., Max. Pressure 200 psi CWP, Temp. Range -30 Degrees to 275 Degrees F, Disc Material 316 Stainless Steel ASTM A351 CF8M, Seat Material EPDM, Number of Bolt Holes 4, API 609. Double Acting Rack and Pinion Actuator Sized for 80 PSI Air Supply