  • Zoro # G3666257
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Watts
6240
Voltage
208VAC
Amps AC
30
Wire Size
10 AWG
Temp. Rise @ 1.5 GPM
28 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SR-30/208 HTR-I
Zoro #
G3666257
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Wire Size
10 AWG
Height
6 1/4 in
Depth
2 3/4 in
Width
9 5/8 in
Overall Depth
2.75 in
Overall Height
6.25 in
Overall Width
9.63 in
Cold Inlet Size
3/8 in
Hot Outlet Size
3/8 in
Details
Item
Electric Tankless Water Heater
Watts
6240
Voltage
208VAC
Amps AC
30
Temp. Rise @ 1.5 GPM
28 Degrees F
Voltage - Water Heaters
208
Temp. Rise @ 2.5 GPM - Water Heaters
17 Degrees F
Pressure Range
25 to 150 psi
Temp. Range - Water Heaters
80 Degrees to 120 Degrees F
Water Connection
3/8 in Compression
Temp. Range
80 Degrees to 120 Degrees F
Mounting
Horizontal
Standards
ADA Compliant, cETLus Listed, CSA Certified, IAPMO, UL Listed, UPC
Residential / Commercial
Both
Temp. Rise @ 20.0 GPM
30 A
Water Heater Application
Undersink
Temp. Rise @ 2.5 GPM
17 Degrees F
Commercial / Residential
Both
Features
99% Energy Efficient, Compact Size, Easy to Install, Low Installation Cost, Unlimited Hot Water
Watts - Water Heaters
6,240 W
Min. Flow Activation
0.65 gpm
Includes
Compression Fittings, Faucet Flow Control
Phase
Single
Item - Water Heaters
Electric Tankless Water Heater
Water Heater Design
Point-of-Use
Phase - Water Heaters
1
Amps - Water Heaters
30 A
Max. Flow Rate
1.5 gpm
Minimum Delivered Temperature
140 Degrees F
Power Consumption
6,240 W
Maximum Delivered Temperature
160 Degrees F
Environment
Indoor
Operating Voltage
208V AC
Maximum Water Pressure
80 psi
Element Material
Celcon Plastic
Hot Outlet Type
Compression
Mounting Orientation
Horizontal
Temperature Rise @ Flow
28 Degrees F @ 1.50 gpm, 34 Degrees F @ 1.25 gpm, 43 Degrees F @ 1 gpm
Maximum Flow Rate
2 gpm
Market
Commercial, Residential
Minimum Flow Activation
0.65 gpm
Current
30 A
Application
Bar Sinks, Kitchen, Lavatory, Residential, Scrub Sinks, Service Sinks, Showers
Adjustable Thermostat
No
Cord Conductor Gauge
10 AWG Wire
Cold Inlet Type
Compression
Minimum Water Pressure
25 psi
Mounting Type
Wall Mounting
Housing Material
Aluminum
Description
Electric Tankless Water Heater, Operating Voltage 208V AC, Phase Single, Cold Inlet Size 3/8 in, Maximum Flow Rate 2 gpm, Minimum Flow Activation 0.65 gpm, Overall Height 6.25 in, Overall Width 9.63 in, Overall Depth 2.75 in, Power Consumption 6,240 W, Maximum Delivered Temperature 160 Degrees F, Minimum Delivered Temperature 140 Degrees F, Adjustable Thermostat No, Current 30 A, Environment Indoor, Market Commercial, Residential