  • Mfr # ER-80L/208
  • Zoro # G7899431
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Watts
16,640
Voltage
208VAC
Amps AC
80
Commercial / Residential
Both
Includes
(6) Faucet Flow Controls
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ER-80L/208
Country of Origin
United States
Dimensions
Depth
6 1/4 in
Width
17 1/2 in
Height
15 1/4 in
Wire Size
8 AWG
Overall Height
15.25 in
Overall Width
17.5 in
Overall Depth
6.25 in
Hot Outlet Size
3/4 in
Cold Inlet Size
3/4 in
Details
Item
Electric Tankless Water Heater
Watts
16,640
Voltage
208VAC
Amps AC
80
Commercial / Residential
Both
Includes
(6) Faucet Flow Controls
Phase
Single
Water Heater Application
General Purpose
Temp. Range
Ambient Plus Temp Rise
Temp. Rise @ 6.0 GPM
Limited to Thermostatic Setting
Temp. Rise @ 2.5 GPM - Water Heaters
45 Degrees F
Amps - Water Heaters
80 A
Mounting
Horizontal
Item - Water Heaters
Electric Tankless Water Heater
Watts - Water Heaters
16,640 W
Residential / Commercial
Temp. Rise @ 2.5 GPM
45 Degrees F
Min. Flow Activation
0.35 gpm
Water Connection
3/4 in NPT
Pressure Range
25 to 80 psi
Phase - Water Heaters
1
Elements
Bare Wire Nickel Chrome
Water Heater Design
Point-of-Use
Features
NEMA Rating
1
Standards
CE, cETLus Listed, CSA Certified, IAPMO, UL Listed, UPC
Temp. Rise @ 4.0 GPM
28 Degrees F
Voltage - Water Heaters
208
Max. Flow Rate
4 gpm
Power Consumption
16,600 W
Operating Voltage
208V AC
Current
80 A
Minimum Delivered Temperature
70 Degrees F
Electrical Connection Type
Hardwired
Element Material
Celcon Plastic
Cold Inlet Type
NPT
Hot Outlet Type
NPT
Environment
Indoor
Cord Conductor Gauge
8 AWG Wire
Temperature Rise @ Flow
38 Degrees F @ 3 gpm, 45 Degrees F @ 2.5 gpm, 57 Degrees F @ 2 gpm
Mounting Type
Wall Mounting
Maximum Delivered Temperature
160 Degrees F
Minimum Flow Activation
0.35 gpm
Mounting Orientation
Horizontal
Maximum Water Pressure
80 psi
Application
Mop Sinks, Showers, Whole Home
Housing Material
Steel
Cold Inlet Gender
Male
Adjustable Thermostat
Yes
For Number of Faucets
6
Hot Outlet Connection Gender
Female
Market
Maximum Flow Rate
4 gpm
Minimum Water Pressure
25 psi
Description
Electric Tankless Water Heater, Operating Voltage 208V AC, Phase Single, Cold Inlet Size 3/4 in, Maximum Flow Rate 4 gpm, Minimum Flow Activation 0.35 gpm, Overall Height 15.25 in, Overall Width 17.5 in, Overall Depth 6.25 in, Power Consumption 16,600 W, Maximum Delivered Temperature 160 Degrees F, Minimum Delivered Temperature 70 Degrees F, Adjustable Thermostat Yes, Current 80 A, Environment Indoor, Market Commercial, Residential, Application Mop Sinks, Showers, Whole Home