  • Mfr # M30/208HTR 110F-I
  • Zoro # G4415932
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Water Heater Design
Point-of-Use
Voltage - Water Heaters
208
Watts - Water Heaters
6240
Amps - Water Heaters
30
Phase - Water Heaters
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
M30/208HTR 110F-I
Country of Origin
United States
Dimensions
Wire Size
10 AWG
Depth
2-3/4"
Height
6-1/4"
Width
9-5/8"
Overall Height
6.25 in
Overall Width
9.63 in
Overall Depth
2.75 in
Hot Outlet Size
3/8 in
Cold Inlet Size
3/8 in
Details
Water Heater Design
Point-of-Use
Voltage - Water Heaters
208
Watts - Water Heaters
6240
Amps - Water Heaters
30
Phase - Water Heaters
1
Temp. Range - Water Heaters
110 Degrees F
Min. Flow Activation
0.40 gpm
Water Heater Application
Undersink
Commercial / Residential
Both
Item
Electric Tankless Water Heater
Item - Water Heaters
Electric Tankless Water Heater
Residential / Commercial
Both
Temp. Rise @ 1.5 GPM
28 Degrees F
Temp. Range
110 Degrees F
Amps AC
Temp. Rise @ 20.0 GPM
30A
Phase
Features
Meets All Cal Green Low Flow Requirements
Pressure Range
25 to 150 psi
Mounting
Horizontal
Water Connection
3/8" Compression
Voltage
208VAC
Includes
Compression Fittings, Faucet Flow Control
Standards
ADA Compliant, cETLus Listed, CSA Certified, IAPMO, UL Listed, UPC
Temp. Rise @ 2.5 GPM
17 Degrees F
Watts
Temp. Rise @ 2.5 GPM - Water Heaters
17 Degrees F
Minimum Delivered Temperature
Operating Voltage
208V AC
Maximum Delivered Temperature
160 Degrees F
Hot Outlet Type
Compression
Cord Conductor Gauge
10 AWG Wire
Environment
Indoor
Temperature Rise @ Flow
21 Degrees F @ 2 gpm, 43 Degrees F @ 1 gpm, 53 Degrees F @ 0.80 gpm
Housing Material
Aluminum
Market
Commercial, Residential
Maximum Flow Rate
2 gpm
Mounting Type
Wall Mounting
Mounting Orientation
Horizontal
Minimum Flow Activation
0.35 gpm
Element Material
Celcon Plastic
Maximum Water Pressure
80 psi
Power Consumption
6,240 W
Minimum Water Pressure
25 psi
Current
30 A
Adjustable Thermostat
No
Application
Bar Sinks, Metering Sinks, Sensor Hand Washing Faucet, Utility Sinks
Cold Inlet Type
Compression
Description
Electric Tankless Water Heater, Operating Voltage 208V AC, Phase Single, Cold Inlet Size 3/8 in, Maximum Flow Rate 2 gpm, Minimum Flow Activation 0.35 gpm, Overall Height 6.25 in, Overall Width 9.63 in, Overall Depth 2.75 in, Power Consumption 6,240 W, Maximum Delivered Temperature 160 Degrees F, Minimum Delivered Temperature 110 Degrees F, Adjustable Thermostat No, Current 30 A, Environment Indoor, Market Commercial, Residential