  • Mfr # CM-20L/240 110F
  • Zoro # G3814621
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Water Heater Design
Whole House
Voltage - Water Heaters
240
Watts - Water Heaters
4800
Amps - Water Heaters
20
Phase - Water Heaters
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CM-20L/240 110F
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
6-1/4"
Wire Size
12 AWG
Depth
2-3/4"
Overall Height
6.25 in
Overall Width
9.63 in
Width
9-5/8"
Overall Depth
2.75 in
Cold Inlet Size
3/8 in
Hot Outlet Size
3/8 in
Details
Water Heater Design
Whole House
Voltage - Water Heaters
240
Watts - Water Heaters
4800
Amps - Water Heaters
20
Phase - Water Heaters
1
Temp. Range - Water Heaters
110 Degrees F
Min. Flow Activation
0.20 gpm
Water Heater Application
Undersink
Commercial / Residential
Both
Item
Electric Tankless Water Heater
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Water Consumption
Max. Flow Rate
1 gpm
NEMA Rating
Mounting
Vertical
Pressure Range
25 to 150 psi
Item - Water Heaters
Electric Tankless Water Heater
Default Temperature
110 Degrees F
Standards
ADA Compliant, cETLus Listed, CSA Certified, IAPMO, UL Listed, UPC
Elements
Bare Wire Nickel Chrome
Features
Meets All Cal Green Low Flow Requirements, Meets Leed V4 Low Flow Requirements
Water Connection
3/8" Compression
Temp. Rise @ 0.5 GPM
66 Degrees F
Includes
Compression Fittings, Faucet Flow Control
Phase
Single
Minimum Delivered Temperature
Minimum Flow Activation
0.2 gpm
Cord Conductor Gauge
12 AWG Wire
Application
Bar Sinks, Metering Sinks, Sensor Hand Washing Faucet, Utility Sinks
Housing Material
Aluminum
Mounting Orientation
Vertical
Hot Outlet Type
Compression
Mounting Type
Wall Mounting
Market
Commercial, Residential
Maximum Flow Rate
1 gpm
Minimum Water Pressure
25 psi
Current
20 A
Temperature Rise @ Flow
22 Degrees F @ 1.50 gpm, 33 Degrees F @ 1 gpm, 66 Degrees F @ 0.50 gpm, 90 Degrees F @ 0.35 gpm
Element Material
Celcon Plastic
Adjustable Thermostat
No
Power Consumption
4,800 W
Environment
Indoor
Energy Factor
0.99
Maximum Delivered Temperature
160 Degrees F
Cold Inlet Type
Compression
Maximum Water Pressure
80 psi
Operating Voltage
240V AC
Description
Electric Tankless Water Heater, Operating Voltage 240V AC, Phase Single, Cold Inlet Size 3/8 in, Maximum Flow Rate 1 gpm, Minimum Flow Activation 0.2 gpm, Overall Height 6.25 in, Overall Width 9.63 in, Overall Depth 2.75 in, Power Consumption 4,800 W, Maximum Delivered Temperature 160 Degrees F, Minimum Delivered Temperature 110 Degrees F, Adjustable Thermostat No, Current 20 A, Environment Indoor, Market Commercial, Residential