  • Mfr # DS72US-120S
  • Zoro # G802664346
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Mounting Style
Din Rail
Phase
1
Voltage
120V
Number of Poles
2
Number of Wires
2 Wires
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DS72US-120S
Country of Origin
China
Dimensions
Length
90 mm
Depth
36 mm
Width
67 mm
Details
Item
Surge Protection Device
Mounting Style
Din Rail
Phase
1
Voltage
120V
Number of Poles
2
Voltage Protection Rating
800V/1200V/700V
Number of Wires
2 Wires
Modes of Protection
L-L, L-G, L-N, N-G
Max. Surge Current per Mode
75kA
Nominal Discharge Current
20 kA
Short Circuit Current Rating
200kA
Modular
Yes
Max. Continuing Operating Voltage
210V/360V/150V