C192M-25X45 Metric Keyless Locking Assembly
  • Mfr # C192M-25X45
  • Zoro # G7196226
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Keyless Bushing Type
Multi-Screw Locking Assembly
Keyless Bushing Series
C192
For Shaft Dia. - Bushings
25 mm
Overall Length
34.2 mm
Material - Bushings
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C192M-25X45
Country of Origin
Italy
Dimensions
For Shaft Dia. - Bushings
25 mm
Overall Length
34.2 mm
Overall Length (mm)
34.2
Outside Dia. (mm)
45
Outside Dia.
45 mm
Shaft Dia. (mm)
25
Outside Dia. Tolerance
+/-0.003
Shaft Dia. Tolerance
+/-0.003
Bolt Size
M6 x 20
For Bore Diameter
25 mm
Screw Thread Size
M6 x 20
Outside Diameter Tolerance
Overall Width
34.2 mm
Outside Diameter
45 mm
Details
Item
Keyless Bushing
Keyless Bushing Type
Multi-Screw Locking Assembly
Keyless Bushing Series
C192
Material - Bushings
Steel
Transmissible Torque
3,363 ft-lb
Transmissible Thrust (Lbs.)
Locking Bolt Quantity
5
Withstand Temp. (Deg. F)
Up to 400 Degrees F
Material
Type
C192 Series
Hub Contact Pressure (PSI)
Finish
Zinc Plated
Maximum Transmitted Torque
3,363 ft-lb
System of Measurement
Metric
Flange Type
Flanged
Hub Contact Pressure
9,373 psi
Description
Keyless Bushing, Flange Type Flanged, For Bore Diameter 25 mm, Keyless Bushing Type Multi-Screw Locking Assembly, Material Steel, Outside Diameter 45 mm, Overall Width 34.2 mm, System of Measurement Metric, Finish Zinc Plated, Hub Contact Pressure 9,373 psi, Maximum Transmitted Torque 3,363 ft-lb, Outside Diameter Tolerance +/-0.003