  • Mfr # PLC12006
  • Zoro # G0518926
/ea
Key Features
Tube Fitting Material
Acetal
Specific Fitting Shape
Panel Mount Coupler
Fitting Connection Type
Tube
Pipe Size - Pipe Fitting
3/8 in
Series
PLC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PLC12006
Country of Origin
United States
Dimensions
Pipe Size - Pipe Fitting
3/8 in
Tube Inside Dia.
1/4 in
Length
1.95 in
Coupling Size
1/4 in
Pipe Size (Fittings)
3/8"
Body Dia.
1.01 in
Tube Outside Dia.
Overall Length
1 15/16 in
Fitting Side B Tube Inner Diameter
Fitting Side B Tube Outer Diameter
Fitting Side 2 Tube Outer Diameter
Fitting Side 2 Tube Inner Diameter
Details
Item
Quick Connection Coupling
Tube Fitting Material
Acetal
Specific Fitting Shape
Panel Mount Coupler
Fitting Connection Type
Tube
Series
PLC
Temp. Range
-40 Degrees to 180 Degrees F
Specific Pipe Fitting Shape
Coupling
Max. Pressure
120 psi
Color
White
Basic Pipe Fitting Shape
Coupling
Basic Pipe Fitting Material
Plastic
For Use With
LC and PLC Inserts
Standards
FDA Approved, NSF, RoHS, USDA
Straight-Through/Shut-Off
Straight-Through
Pipe Fitting Connection Type
Fitting Material
Fitting Side B Connection Type
Flow Control Type
Flow-through
Maximum Operating Pressure
120 psi
Application
Air, Non-Potable Water
Fitting Side A Connection Type
Coupler
Minimum Operating Temperature
40 Degrees F
Maximum Operating Temperature
180 Degrees F
Fitting Shape
Straight
Operating Pressure - Maximum
120 psi