  • Mfr # EBL4-35-WH-120
  • Zoro # G8488326
Voltage
120V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
EBL4-35-WH-120
Dimensions
Height
6"
Width
7-15/16"
Nominal Height
6 in
Nominal Width
7 15/16 in
Length
49-3/4"
Overall Height
6 in
Voltage
120V
60000 hr
Lamp Quantity
1
Color Rendering Index
80
Fixture Temp. Range
-20 Degrees to 25 Degrees C
White
Mounting
Wall
Fixture Type - Decorative and Surface Mount Fixtures
Strip Light
Includes
On/Off Pull Switch On Left Hand
Lamp Watts - Fixtures
82.0 W
Housing Finish
Lamp Included
Diffuser
Lamp Watts
82
Lumens Per Watt
73.0
120
Description/Special Features
Indirect, Ambient and Direct Reading Compartment Switched Separately
Fixture Rated Life
Fixture Wattage
82
Max. Fixture Wattage
37 W
EBL
Beam Angle
Fixture Type
Strip Light
Architectural
Ambient Temp. Range
-20 Degrees to 25 Degrees C
Description
4 ft, Lens Shape Architectural, 3500K, 3,751 lm, 101 lm/W, Max. Fixture Wattage 37 W, LED, Sensor Type No Sensor, Mounting Style Wall, Linkable No, For Bulb Type Integrated LED, LED Replacement For (2) Lamp T8, Bulb Included Integrated LED, Dimmable No, EBL