  • Mfr # EBL4-9-35-WH-120-NAS-P4R
  • Zoro # G6617462
Voltage
120V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
EBL4-9-35-WH-120-NAS-P4R
Nominal Height
6 in
Nominal Width
8 in
Overall Height
6 in
Voltage
120V
Lamp Watts - Fixtures
82.0 W
Bulb Technology
Examination Spaces, Patient Rooms
Color Temp.
Color Rendering Index
90
Includes
4-Pole Pull Switch On Right Hand, Night Light
Max. Fixture Wattage
37 W
Lumens Per Watt
93.0
Emergency Battery Backup
Number of Light Bars
0
Flush Mount
Fixture Type
Flush Mount
Acrylic
Switch Function
On/Off
Description
4 ft, Lens Shape Architectural, 3500K, 3,751 lm, 101 lm/W, Max. Fixture Wattage 37 W, LED, Sensor Type No Sensor, Mounting Style Wall, Linkable No, For Bulb Type Integrated LED, LED Replacement For (2) Lamp T8, Bulb Included Integrated LED, Dimmable No, EBL