Congress 5/8" or 1/2" Fixed Bore 4 Groove Stepped V-Belt Pulley SCA400-4X062KW
5/8" or 1/2" Fixed Bore 4 Groove Stepped V-Belt Pulley (Discontinued)
  • Mfr # SCA400-4X062KW
  • Zoro # G2082613
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SCA400-4X062KW
Country of Origin
United States
Dimensions
Fits Shaft Dia.
5/8" or 1/2"
Pulley Outside Dia.
2.00 in, 2.62 in, 3.37 in, 4.00 in
Pulley Bore Dia.
5/8 in or 1/2 in
Details
Number of Grooves
4
For V-Belt Section
4L, A
Pulley Material
Die Cast Zamak 3
Pulley Type
Stepped V-Belt Pulley
Bushing Required
None
Pulley Bore Type
Fixed Bore
Construction
Solid
Includes
Reducer Bushing
Set Screw Included
Yes
Item
Stepped V-Belt Pulley
Description
Stepped V-Belt Pulley, For V-Belt Section 4L, A, Number of Grooves 4, Pulley Outside Dia. 2.00 in, 2.62 in, 3.37 in, 4.00 in, Pulley Bore Type Fixed Bore, Pulley Bore Dia. 5/8 in or 1/2 in, Pulley Material Die Cast Zamak 3, None Bushing Required, Fits Shaft Dia. 5/8 In. or 1/2 In., Construction Solid, Set Screw Included Yes, Includes Reducer Bushing