Conical Tool Profile Rib Cutter, 0 Deg, 0.100" Tip Dia, End Mill Material: Carbide SL02.100R
Profile Rib Cutter, 0 Deg, 0.100" Tip Dia, End Mill Material: Carbide (Discontinued)
  • Mfr # SL02.100R
  • Zoro # G9163145
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SL02.100R
Country of Origin
United States
Dimensions
Length of Cut
1 13/32 in
Overall Length
3 in
Shank Dia.
3/16 in
Dimension Type
Fractional Inch
Large End Dia.
0.100 in
Tip Diameter
0.100"
Corner Radius
0.010 in
Details
Material - Machining
Ultra Fine Grain Carbide
End Mill Cutting Type
Center Cutting
Taper Angle Per Side
0 Degrees
Number of Flutes
4
Cutting Direction
Right Hand
Spiral Direction
Right Hand
Included Angle
0 Degrees
Helix Angle
30 Degrees
Finish
AlTiN
Series
PRX
Shank Type
Plain
End Type- Holemaking
Corner Radius
Item
Profile Rib Cutter
End Mill Material
Carbide
Taper Angle per Side
Description
Profile Rib Cutter, 0 Degrees Taper Angle per Side, 0.100 in