  • Mfr # BEBDP2P20A120V
  • Zoro # G6247579
/ea
Key Features
Series
Definite Purpose Contactor
Amps
20A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
120V AC
Phase
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BEBDP2P20A120V
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
2.07 in
Depth
2.54 in
Height
3.26 in
Max. Wire Size
8 AWG
Min. Wire Size
16 AWG
Details
Item
Circuit Breaker
Series
Definite Purpose Contactor
Amps
20A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
120V AC
Phase
1
Terminal Connection
Screw
DC Voltage Rating
Not Rated
Instantaneous Trip
No
Circuit Breaker Type
Definate Purpose Contactor
For Use With
motors, machinery, and other high current equipment in a single direction
Standards
UL listed
Description
Two Pole 20A 120V Coil 600V Max DP Conta