  • Mfr # BEBDP3P50A240V
  • Zoro # G6247703
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
Definite Purpose Contactor
Amps
50A
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
240V AC
Phase
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BEBDP3P50A240V
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
2.61 in
Depth
3.59 in
Height
3.82 in
Max. Wire Size
2 AWG
Min. Wire Size
14 AWG
Details
Item
Circuit Breaker
Series
Definite Purpose Contactor
Amps
50A
Number of Poles
AC Voltage Rating
240V AC
Phase
Terminal Connection
Lugs
DC Voltage Rating
Not Rated
For Use With
motors, machinery, and other high current equipment in a single direction
Circuit Breaker Type
Definate Purpose Contactor
Instantaneous Trip
No
Standards
UL listed
Description
Three Pole 50A 240V Coil 600V Max DP Con