  • Mfr # VPKUBIZ0240
  • Zoro # G207904665
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
UBIZ Thin
Amps
40A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
120/240V AC
Circuit Breaker Mounting Style
Plug In
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
VPKUBIZ0240
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
0.75 in
Depth
2.53 in
Height
5.63 in
Details
Item
Circuit Breaker
Series
UBIZ Thin
Amps
40A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
120/240V AC
Circuit Breaker Mounting Style
Plug In
Max. AIR Rating
10kA
DC Voltage Rating
Not Rated
Description
Zinsco, 40A, 240V, Double Pole Circuit Breaker Thin, Clam Shell