  • Mfr # RSG150-20CN-G
  • Zoro # G1396744
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Tube Material
Black Synthetic Rubber
Inside Dia.
1-1/2"
Outside Dia.
1.93"
Max. Pressure
150 psi
Length
20 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RSG150-20CN-G
Country of Origin
Canada
Dimensions
Inside Dia.
1-1/2"
Outside Dia.
1.93"
Length
20 ft.
Fitting Size
1-1/2 in x 1-1/2 in
Bend Radius
4 in
Hose Length
Hose Inside Dia.
1 1/2 in
Hose Fitting B Size
1 1/2 in
Hose Fitting A Size
Details
Item
Water Suction and Discharge Hose
Tube Material
Black Synthetic Rubber
Max. Pressure
150 psi
Color
Black
Fitting Type
Cam and Groove C x MNPT
Fittings
Alum. (F) Camlock x Steel (M)NPT
Max. Temp.
200 Degrees F
Reinforcement
Synthetic Fiber with Dual Wire Helix
Vacuum Rating
29 in Hg
Includes
Gasket
Hose Fittings
Aluminum 1-1/2 in Cam and Groove C x Carbon Steel 1-1/2 in MNPT
Hose Color
Black
Hose Fitting B Material
Carbon Steel
Max. Working Pressure @ 70 F
150 psi
Hose Fitting A Material
Aluminum
Hose Fitting B Type
MNPT
Hose Fitting A Type
Cam and Groove C
Water Hose Type
Hose Cover Material
EPDM
Hose Configuration
Coupled Assembly
Temp. Range
-25 Degrees to 200 Degrees F
Hose Tube Material
EPDM
Fitting Material
Aluminum x Carbon Steel
For Media Type
Antifreeze, Ethylene Glycol, Glycerin, Water
Compatible Chemicals
Antifreeze (Coolant), Deionized Water, Ethylene Glycol, Fresh Water, Glycerin, Salt Water
Description
Water Suction and Discharge Hose, Hose Inside Dia. 1 1/2 in, Hose Length 20 ft, Hose Color Black, Hose Tube Material EPDM, Hose Cover Material EPDM, Max. Working Pressure @ 70 F 150 psi, Temp. Range -25 Degrees to 200 Degrees F, Bend Radius 4 in, Hose Fitting A Size 1 1/2 in, Hose Fitting B Size 1 1/2 in, Hose Fitting A Material Aluminum, Hose Fitting B Material Carbon Steel, Hose Fitting A Type Cam and Groove C, Hose Fitting B Type MNPT, Hose Configuration Coupled Assembly