  • Mfr # 4HCC-40-M450X
  • Zoro # G2667086
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Lubrication Type
Oil Free
Number of Cylinders
2
HP
1/2 hp
Phase
Single
Voltage
115/230V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
4HCC-40-M450X
Country of Origin
United States
Dimensions
Inlet Size
1/4 in
Outlet Size
1/4 in
Overall Length
13.25 in
Overall Height
8.875 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Piston Air Compressor
Lubrication Type
Oil Free
Number of Cylinders
2
HP
1/2 hp
Phase
Single
Voltage
115/230V AC
Sound Rating
63 dBA @ 60 psi
Design
Oil-less
Temp. Range
32 Degrees to 104 Degrees F
Max. PSI Cont./Int.
100/100
Hz
60
Valve
Corrosion Resistant Sandwich
Motor Type
Shaded pole
Free Air CFM @ 100 PSI
1.7
Finish
Paint
Free Air CFM @ 40 PSI
2.6
Free Air CFM @ 20 PSI
3
Free Air CFM @ 0 PSI
3.48
Thermal Protection
Automatic Reset
RPM
1725
Full Load Amps
12/6
Cylinder Material
Aluminum
Free Air CFM @ 50 PSI
2.4
Standards
CE, CUR, UR
Application
Power Source
Corded Electric
Electrical Connection
Wired Leads
Minimum Operating Temperature
32 Degrees F
Piston Type
Reciprocating
Sound Level
63 dBA
Pump Type
Piston
Inlet Type
NPT
Maximum Operating Temperature
104 Degrees F
Air Tank Style
Tankless
Outlet Type
NPT
Output Power
0.5 hp
Free Air Flow Rate
3.52 cfm
Current Rating
12 A, 6 A
Maximum Continuous Pressure
100 psi
Maximum Intermittent Pressure
100 psi
Valve Type
Corrosion Resistant Sandwich
Duty Cycle
Continuous
Frequency
60 Hz
Maximum Speed
1,725 RPM
Control Type
Pressure Switch
Description
Piston Air Compressor, Lubrication Type Oil Free, Number of Cylinders 2, Output Power 0.5 hp, Phase Single, Voltage 115/230V AC, Maximum Continuous Pressure 100 psi, Maximum Intermittent Pressure 100 psi, Free Air Flow Rate 3.52 cfm, Maximum Speed 1,725 RPM, Inlet Size 1/4 in, Inlet Type NPT, Outlet Size 1/4 in, Outlet Type NPT