  • Mfr # GH150-50CE-G
  • Zoro # G2225377
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Tube Material
EPDM/Polyethylene
Inside Dia.
1-1/2"
Outside Dia.
1.86"
Max. Pressure
50 psi
Length
50 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GH150-50CE-G
Country of Origin
United States
Dimensions
Inside Dia.
1-1/2"
Outside Dia.
1.86"
Length
50 ft.
Fitting Size
1-1/2 in x 1-1/2 in
Bend Radius
3 in
Hose Fitting B Size
1 1/2 in
Hose Length
Hose Inside Dia.
1 1/2 in
Hose Fitting A Size
Details
Item
Water Suction and Discharge Hose
Tube Material
EPDM/Polyethylene
Max. Pressure
50 psi
Color
Black and Green
Fitting Type
Cam and Groove C x Cam and Groove E
Includes
Gasket
Max. Temp.
180 Degrees F
Reinforcement
Polyethylene Helix
Fittings
Alum. Cam and Groove
Vacuum Rating
29 in Hg
Hose Fitting B Material
Aluminum
Hose Fittings
Aluminum 1-1/2 in Cam and Groove C x Aluminum 1-1/2 in Cam and Groove E
Hose Fitting B Type
Cam and Groove E
Hose Configuration
Coupled Assembly
Hose Tube Material
TPE
Water Hose Type
Hose Color
Black, Green
Hose Fitting A Material
Aluminum
Temp. Range
-40 Degrees to 180 Degrees F
Standards
RMA Class B
Max. Working Pressure @ 70 F
50 psi
Hose Fitting A Type
Cam and Groove C
Hose Cover Material
Polyethylene
Fitting Material
Aluminum x Aluminum
For Media Type
Water
Compatible Chemicals
Deionized Water, Fresh Water, Salt Water
Description
Water Suction and Discharge Hose, Hose Inside Dia. 1 1/2 in, Hose Length 50 ft, Hose Color Black, Green, Hose Tube Material TPE, Hose Cover Material Polyethylene, Max. Working Pressure @ 70 F 50 psi, Temp. Range -40 Degrees to 180 Degrees F, Standards RMA Class B, Bend Radius 3 in, Hose Fitting A Size 1 1/2 in, Hose Fitting B Size 1 1/2 in, Hose Fitting A Material Aluminum, Hose Fitting B Material Aluminum, Hose Fitting A Type Cam and Groove C, Hose Fitting B Type Cam and Groove E