  • Zoro # G5258388
/ea
See details
Key Features
V-Belt Type
Banded V-Belt
V-Belt Section
D
Industry Number
4/D255
Outside Length
258"
Number of Ribs
4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
4/D255
Zoro #
G5258388
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Outside Length
258"
Top Width
5"
Thickness
3/4"
Belt Trade Size
D
Details
Item
Banded V-Belt
V-Belt Type
V-Belt Section
Industry Number
Number of Ribs
4
Material
Polybutadiene
For Use With
Multiple Belt Systems
Reinforcing Cord Material
Polyester
Construction
Reinforced Tie Band, Wrapped
Temp. Range
-40 Degrees to 140 Degrees F
Belt Material
Polybutadiene
Edge Construction
Wrapped
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Number of Bands
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Resistance Properties
Heat Resistant, Oil Resistant
Description
Banded V-Belt, Belt Material Polybutadiene, Edge Construction Wrapped, Industry Number 4/D255, Number of Bands 4, Outside Length 258 in, Reinforcing Cord Material Polyester, Thickness 3/4 in, Top Width 5 in, Belt Trade Size D, V-Belt Type Banded, Maximum Operating Temperature 140 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Resistance Properties Heat-Resistant, Oil-Resistant