  • Zoro # G111208101
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Mounting Hole Center to Center Distance
6.25 in
Air Inlet Location
Offset
Operating Temperature - Maximum
158 Degrees F
Operating Pressure - Maximum
120 psi
Spring Rate - Maximum
2,410 lbf/in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FD 530-35 CI 1/4 NPT (OS) B
Zoro #
G111208101
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Height - Compressed
4.5 in
Compressed Diameter - Maximum
15.94 in
Mounting Plate Diameter - Bottom
11.3 in
Height - Full Stroke
12 in
Air Inlet Thread Size
1/4 in
Mounting Plate Diameter - Top
11.3 in
Details
6.25 in
Air Inlet Location
Offset
158 Degrees F
Operating Pressure - Maximum
120 psi
Spring Rate - Maximum
2,410 lbf/in
Spring Rate - Minimum
944 lbf/in
Air Spring Type
Double Convoluted
Air Inlet Thread Type
NPT
Installation Space Required
16.54 in
Operating Pressure - Minimum
0 psi
Natural Frequency
1.5 Hz
Operating Temperature - Minimum
-76 Degrees F
Item
Double Convolution Air Actuator
Maximum Dynamic Load Capacity
11,900 lbf @ 120 psi, 3,860 lbf @ 40 psi, 5,840 lbf @ 60 psi, 7,870 lbf @ 80 psi, 9,880 lbf @ 100 psi
Number of Mounting Holess
8
Air Spring Material
Natural Rubber
System of Measurement
SAE
Description
Double Convolution Air Actuator, Air Inlet Location Offset, Air Inlet Thread Size 1/4 in, Air Inlet Thread Type NPT, Air Spring Material Natural Rubber, Air Spring Type Double Convoluted, Compressed Diameter - Maximum 15.94 in, Height - Compressed 4.5 in, Height - Full Stroke 12 in, Installation Space Required 16.54 in, Maximum Dynamic Load Capacity 11,900 lbf @ 120 psi, 3,860 lbf @ 40 psi, 5,840 lbf @ 60 psi, 7,870 lbf @ 80 psi, 9,880 lbf @ 100 psi