  • Mfr # NFW150-10TC-G
  • Zoro # G6148920
Hose Length
10 ft
Fitting Type
Tri-Clamp x Tri-Clamp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
NFW150-10TC-G
Hose Length
10 ft
Bend Radius
4 in
Fitting Type
Tri-Clamp x Tri-Clamp
Fitting Material
304 Stainless Steel x 304 Stainless Steel
Burst Pressure
150 psi
Hose Fitting A Material
304 Stainless Steel
Max. Working Pressure @ 70 F
89 psi
Hose Fitting A Type
Tri-Clamp
Hose Fitting B Material
304 Stainless Steel
Hose Fittings
304 Stainless Steel 1-1/2 in Tri-Clamp x 304 Stainless Steel 1-1/2 in Tri-Clamp
Hose Fitting B Type
Tri-Clamp
Vacuum Rating
29.00 in Hg
Compatible Chemicals
Deionized Water, Fresh Water, Salt Water, Sodium Hydroxide/Caustic Soda (20%)
Description
Food Grade Hose, Hose Inside Dia. 1 1/2 in, Hose Outside Dia. 1 7/8 in, Hose Length 10 ft, Hose Tube Material PVC, Hose Cover Material PVC, Hose Reinforcement Type Helix, Hose Reinforcement Material PVC, Hose Color Clear, Vacuum Rating 29.00 in Hg, Burst Pressure 150 psi, Max. Working Pressure @ 70 F 89 psi, Safety Factor 3:1, Temp. Range -15 Degrees to 158 Degrees F, Standards 3-A, FDA, USDA, Bend Radius 4 in, Hose Configuration Coupled Assembly, Hose Fitting A Size 1 1/2 in