  • Mfr # FTH150-15CE-G
  • Zoro # G6142639
Hose Length
15 ft
Hose Color
White
Fitting Type
Cam and Groove C x Cam and Groove E
Fitting Size
1-1/2 in x 1-1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
FTH150-15CE-G
Hose Length
15 ft
Fitting Size
1-1/2 in x 1-1/2 in
Hose Fitting B Size
Hose Fitting A Size
Hose Outside Dia.
2 in
Bend Radius
4 in
White
Fitting Type
Fitting Material
316 Stainless Steel x 316 Stainless Steel
Item
Food Grade Hose
Hose Configuration
Coupled Assembly
Vacuum Rating
29.00 in Hg
No
Hose Fittings
316 Stainless Steel 1-1/2 in Cam and Groove C x 316 Stainless Steel 1-1/2 in Cam and Groove E
Hose Fitting B Type
Cam and Groove E
Hose Fitting A Type
Cam and Groove C
Hose Fitting A Material
316 Stainless Steel
Hose Fitting B Material
316 Stainless Steel
Safety Factor
4:1
Max. Working Pressure @ 70 F
150 psi
Burst Pressure
600 psi
Compatible Chemicals
Fresh Water, Sodium Hydroxide/Caustic Soda (20%)
Description
Food Grade Hose, Hose Inside Dia. 1 1/2 in, Hose Outside Dia. 2 in, Hose Length 15 ft, Hose Tube Material Nitrile, Hose Cover Material Nitrile, Hose Reinforcement Type Helix, Hose Reinforcement Material Carbon Steel, Hose Color White, Vacuum Rating 29.00 in Hg, Burst Pressure 600 psi, Max. Working Pressure @ 70 F 150 psi, Safety Factor 4:1, Temp. Range -25 Degrees to 230 Degrees F, Standards 3-A, FDA, USDA, Bend Radius 4 in, Hose Configuration Coupled Assembly, Hose Fitting A Size 1 1/2 in