  • Mfr # FTH150-20TC-G
  • Zoro # G6138192
Hose Length
20 ft
Hose Color
White
Fitting Type
Tri-Clamp x Tri-Clamp
Fitting Size
1-1/2 in x 1-1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
FTH150-20TC-G
Hose Length
20 ft
Fitting Size
1-1/2 in x 1-1/2 in
Bend Radius
4 in
Hose Outside Dia.
2 in
Hose Fitting A Size
Hose Fitting B Size
White
Fitting Type
Tri-Clamp x Tri-Clamp
Fitting Material
304 Stainless Steel x 304 Stainless Steel
Item
Food Grade Hose
Hose Fitting A Type
Tri-Clamp
Antimicrobial
No
Hose Fitting B Type
Tri-Clamp
Static Control Wire
Yes
Hose Fitting A Material
304 Stainless Steel
Vacuum Rating
29.00 in Hg
Hose Fittings
304 Stainless Steel 1-1/2 in Tri-Clamp x 304 Stainless Steel 1-1/2 in Tri-Clamp
Burst Pressure
600 psi
Hose Configuration
Coupled Assembly
Max. Working Pressure @ 70 F
150 psi
Hose Fitting B Material
304 Stainless Steel
Compatible Chemicals
Fresh Water, Sodium Hydroxide/Caustic Soda (20%)
Description
Food Grade Hose, Hose Inside Dia. 1 1/2 in, Hose Outside Dia. 2 in, Hose Length 20 ft, Hose Tube Material Nitrile, Hose Cover Material Nitrile, Hose Reinforcement Type Helix, Hose Reinforcement Material Carbon Steel, Hose Color White, Vacuum Rating 29.00 in Hg, Burst Pressure 600 psi, Max. Working Pressure @ 70 F 150 psi, Safety Factor 4:1, Temp. Range -25 Degrees to 230 Degrees F, Standards 3-A, FDA, USDA, Bend Radius 4 in, Hose Configuration Coupled Assembly, Hose Fitting A Size 1 1/2 in