  • Mfr # NFW150-05CE-G
  • Zoro # G6143381
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Hose Inside Dia.
1 1/2 in
Hose Length
5 ft
Hose Color
Clear
Fitting Type
Cam and Groove C x Cam and Groove E
Fitting Size
1-1/2 in x 1-1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
NFW150-05CE-G
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Inside Dia.
1 1/2 in
Hose Length
5 ft
Fitting Size
1-1/2 in x 1-1/2 in
Bend Radius
4 in
Hose Outside Dia.
1 7/8 in
Hose Fitting A Size
Hose Fitting B Size
Details
Hose Color
Clear
Fitting Type
Fitting Material
316 Stainless Steel x 316 Stainless Steel
Temp. Range
-15 Degrees to 158 Degrees F
Hose Tube Material
PVC
Hose Cover Material
PVC
Standards
3-A, FDA, USDA
Item
Food Grade Hose
Hose Reinforcement Material
Hose Configuration
Coupled Assembly
Vacuum Rating
29.00 in Hg
Hose Fitting A Type
Cam and Groove C
Safety Factor
3:1
Static Control Wire
No
Antimicrobial
No
Hose Fitting B Material
316 Stainless Steel
Max. Working Pressure @ 70 F
89 psi
Hose Fitting B Type
Cam and Groove E
Hose Fitting A Material
316 Stainless Steel
Burst Pressure
150 psi
Hose Fittings
316 Stainless Steel 1-1/2 in Cam and Groove C x 316 Stainless Steel 1-1/2 in Cam and Groove E
For Media Type
Beverage, Dry Food, Sodium Hydroxide, Water, Wet Food
Compatible Chemicals
Deionized Water, Fresh Water, Salt Water, Sodium Hydroxide/Caustic Soda (20%)
Description
Food Grade Hose, Hose Inside Dia. 1 1/2 in, Hose Outside Dia. 1 7/8 in, Hose Length 5 ft, Hose Tube Material PVC, Hose Cover Material PVC, Hose Reinforcement Type Helix, Hose Reinforcement Material PVC, Hose Color Clear, Vacuum Rating 29.00 in Hg, Burst Pressure 150 psi, Max. Working Pressure @ 70 F 89 psi, Safety Factor 3:1, Temp. Range -15 Degrees to 158 Degrees F, Standards 3-A, FDA, USDA, Bend Radius 4 in, Hose Configuration Coupled Assembly, Hose Fitting A Size 1 1/2 in