  • Mfr # NFW150-05TC-G
  • Zoro # G6157984
Hose Length
5 ft
Fitting Type
Tri-Clamp x Tri-Clamp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
NFW150-05TC-G
Hose Length
5 ft
Bend Radius
4 in
Fitting Type
Tri-Clamp x Tri-Clamp
Fitting Material
304 Stainless Steel x 304 Stainless Steel
Food Grade Hose
Max. Working Pressure @ 70 F
89 psi
Hose Fitting A Type
Tri-Clamp
Hose Reinforcement Material
Hose Fittings
304 Stainless Steel 1-1/2 in Tri-Clamp x 304 Stainless Steel 1-1/2 in Tri-Clamp
Vacuum Rating
29.00 in Hg
Burst Pressure
150 psi
Hose Fitting B Type
Tri-Clamp
Hose Fitting A Material
304 Stainless Steel
Hose Fitting B Material
304 Stainless Steel
Compatible Chemicals
Deionized Water, Fresh Water, Salt Water, Sodium Hydroxide/Caustic Soda (20%)
Description
Food Grade Hose, Hose Inside Dia. 1 1/2 in, Hose Outside Dia. 1 7/8 in, Hose Length 5 ft, Hose Tube Material PVC, Hose Cover Material PVC, Hose Reinforcement Type Helix, Hose Reinforcement Material PVC, Hose Color Clear, Vacuum Rating 29.00 in Hg, Burst Pressure 150 psi, Max. Working Pressure @ 70 F 89 psi, Safety Factor 3:1, Temp. Range -15 Degrees to 158 Degrees F, Standards 3-A, FDA, USDA, Bend Radius 4 in, Hose Configuration Coupled Assembly, Hose Fitting A Size 1 1/2 in