  • Mfr # NFW150-08CE-G
  • Zoro # G6167662
Hose Length
8 ft
Fitting Type
Cam and Groove C x Cam and Groove E
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
NFW150-08CE-G
Hose Length
8 ft
Bend Radius
4 in
Fitting Type
Fitting Material
316 Stainless Steel x 316 Stainless Steel
Burst Pressure
150 psi
Hose Fitting B Type
Cam and Groove E
Max. Working Pressure @ 70 F
89 psi
Hose Fittings
316 Stainless Steel 1-1/2 in Cam and Groove C x 316 Stainless Steel 1-1/2 in Cam and Groove E
Vacuum Rating
29.00 in Hg
Hose Reinforcement Material
Hose Fitting B Material
316 Stainless Steel
Hose Fitting A Type
Cam and Groove C
Hose Fitting A Material
316 Stainless Steel
Compatible Chemicals
Deionized Water, Fresh Water, Salt Water, Sodium Hydroxide/Caustic Soda (20%)
Description
Food Grade Hose, Hose Inside Dia. 1 1/2 in, Hose Outside Dia. 1 7/8 in, Hose Length 8 ft, Hose Tube Material PVC, Hose Cover Material PVC, Hose Reinforcement Type Helix, Hose Reinforcement Material PVC, Hose Color Clear, Vacuum Rating 29.00 in Hg, Burst Pressure 150 psi, Max. Working Pressure @ 70 F 89 psi, Safety Factor 3:1, Temp. Range -15 Degrees to 158 Degrees F, Standards 3-A, FDA, USDA, Bend Radius 4 in, Hose Configuration Coupled Assembly, Hose Fitting A Size 1 1/2 in