  • Mfr # VBT300-25CE-G
  • Zoro # G6154922
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Hose Inside Dia.
3 in
Hose Length
25 ft
Hose Color
Clear
Fitting Type
Cam and Groove C x Cam and Groove E
Fitting Size
3 in x 3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
VBT300-25CE-G
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Inside Dia.
3 in
Hose Length
25 ft
Fitting Size
3 in x 3 in
Bend Radius
6 in
Hose Fitting A Size
3 in
Hose Outside Dia.
3 3/4 in
Hose Fitting B Size
3 in
Details
Hose Color
Clear
Fitting Type
Fitting Material
316 Stainless Steel x 316 Stainless Steel
Temp. Range
-13 Degrees to 140 Degrees F
Hose Tube Material
PVC
Hose Cover Material
PVC
Standards
3-A, FDA, USDA
Item
Food Grade Hose
Max. Working Pressure @ 70 F
100 psi
Vacuum Rating
29.00 in Hg
Hose Fitting A Type
Cam and Groove C
Hose Fittings
316 Stainless Steel 3 in Cam and Groove C x 316 Stainless Steel 3 in Cam and Groove E
Safety Factor
3:1
Burst Pressure
300 psi
Hose Configuration
Coupled Assembly
Hose Fitting B Type
Cam and Groove E
Antimicrobial
No
Hose Reinforcement Material
Static Control Wire
No
Hose Fitting B Material
316 Stainless Steel
Hose Fitting A Material
316 Stainless Steel
For Media Type
Beverage, Sodium Hydroxide, Water, Wet Food
Compatible Chemicals
Deionized Water, Fresh Water, Sodium Hydroxide/Caustic Soda (20%)
Description
Food Grade Hose, Hose Inside Dia. 3 in, Hose Outside Dia. 3 3/4 in, Hose Length 25 ft, Hose Tube Material PVC, Hose Cover Material PVC, Hose Reinforcement Type Helix, Hose Reinforcement Material PVC, Hose Color Clear, Vacuum Rating 29.00 in Hg, Burst Pressure 300 psi, Max. Working Pressure @ 70 F 100 psi, Safety Factor 3:1, Temp. Range -13 Degrees to 140 Degrees F, Standards 3-A, FDA, USDA, Bend Radius 6 in, Hose Configuration Coupled Assembly, Hose Fitting A Size 3 in, Hose Fitting B Size 3 in