  • Mfr # VNTL100-25CE
  • Zoro # G816093347
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Hose Outside Dia.
1 13/25 in
Temp. Range
-30 Degrees to 220 Degrees F
Hose Inside Dia.
1 in
Hose Length
25 in
Hose Tube Material
EPDM
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
VNTL100-25CE
Country of Origin
Canada
Dimensions
Hose Outside Dia.
1 13/25 in
Hose Inside Dia.
1 in
Hose Length
25 in
Bend Radius
4 in
Fitting Size
1 in x 1 in
Details
Temp. Range
-30 Degrees to 220 Degrees F
Item
Food Grade Transfer Hose Assembly
Hose Tube Material
EPDM
Hose Color
Gray
Max. Working Pressure @ 70 F
150 psi
Fitting Material
Stainless Steel x Stainless Steel
Vacuum Rating
27 in of Hg
Hose Fitting A Material
Stainless Steel
For Media Type
Beverage
Hose Fitting B Material
Stainless Steel
Hose Fitting B Type
E
Hose Reinforcement Material
Spiral-Plied Fabric
Hose Fitting A Type
C
Description
Food Grade Transfer Hose Assembly, Hose Inside Dia. 1 in, Hose Outside Dia. 1 13/25 in, Hose Length 25 in, Hose Tube Material EPDM, Hose Reinforcement Type Helix, Hose Reinforcement Material Spiral-Plied Fabric, Hose Color Gray, Vacuum Rating 27 in of Hg, Max. Working Pressure @ 70 F 150 psi, Temp. Range -30 Degrees to 220 Degrees F, Bend Radius 4 in, Hose Fitting A Material Stainless Steel, Hose Fitting B Material Stainless Steel, Hose Fitting A Type C, Hose Fitting B Type E