  • Zoro # G711208099
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Operating Temperature - Minimum
4 Degrees F
Spring Rate - Minimum
2,120 lbf/in
Compressed Diameter - Maximum
15.16 in
Air Spring Material
Epichlorohydrin
Height - Full Stroke
6 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FS 530-11 CI 3/4 NPT (OS) ECO
Zoro #
G711208099
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Compressed Diameter - Maximum
15.16 in
Height - Full Stroke
6 in
Air Inlet Thread Size
3/4 in
Mounting Plate Diameter - Top
11.3 in
Mounting Plate Diameter - Bottom
11.3 in
Height - Compressed
3 in
Details
4 Degrees F
Spring Rate - Minimum
2,120 lbf/in
Air Spring Material
Epichlorohydrin
Natural Frequency
2.6 Hz
Spring Rate - Maximum
Operating Pressure - Maximum
120 psi
Operating Temperature - Maximum
266 Degrees F
Item
Single Convolution Air Actuator
Maximum Dynamic Load Capacity
3,150 lbf @ 40 psi, 4,720 lbf @ 60 psi, 6,550 lbf @ 80 psi, 8,170 lbf @ 100 psi, 9,810 lbf @ 120 psi
Installation Space Required
15.75 in
Mounting Hole Center to Center Distance
6.25 in
Number of Mounting Holess
8
Air Inlet Location
Offset
Air Spring Type
Single Convoluted
Air Inlet Thread Type
NPT
Operating Pressure - Minimum
0 psi
System of Measurement
SAE
Description
Single Convolution Air Actuator, Air Inlet Location Offset, Air Inlet Thread Size 3/4 in, Air Inlet Thread Type NPT, Air Spring Material Epichlorohydrin, Air Spring Type Single Convoluted, Compressed Diameter - Maximum 15.16 in, Height - Compressed 3 in, Height - Full Stroke 6 in, Installation Space Required 15.75 in, Maximum Dynamic Load Capacity 3,150 lbf @ 40 psi, 4,720 lbf @ 60 psi, 6,550 lbf @ 80 psi, 8,170 lbf @ 100 psi, 9,810 lbf @ 120 psi, Mounting Hole Center to Center Distance 6.25 in