Timing Belt, 14GTR-2660-125
  • Mfr # 20250591
  • Zoro # G312516418
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch
14 mm
Number of Teeth
190
Standards
ISO 9563 Certified
Industry Number
14GTR-2660-125
Top Width
125 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Country of Origin
United States
Dimensions
Top Width
125 mm
Pitch Length
2,660 mm
Belt Trade Size
GTR
Details
Item
Industrial Timing Belt
Pitch
14 mm
Number of Teeth
190
Standards
ISO 9563 Certified
Industry Number
14GTR-2660-125
Tooth Location
One Side
Maximum Operating Temperature
266 Degrees F
Resistance Properties
Antistatic, Oil Resistant, Temperature Resistant
Belt Material
Compounded Rubber
Belt Series
GTR
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Reinforcing Cord Material
Aramid
Description
Industrial Timing Belt, Belt Material Compounded Rubber, Belt Series GTR, Industry Number 14GTR-2660-125, Number of Teeth 190, Pitch 14 mm, Pitch Length 2,660 mm, Tooth Location One Side, Top Width 125 mm, Belt Trade Size GTR, Maximum Operating Temperature 266 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F, Reinforcing Cord Material Aramid, Resistance Properties Antistatic, Oil Resistant, Temperature Resistant, Standards ISO 9563 Certified