  • Mfr # SXT48R-20-98-20
  • Zoro # G415759422
/ea
Free Shipping & Returns
Width
48 in
Length
48 in
Height
29 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SXT48R-20-98-20
Width
48 in
Length
48 in
Height
29 in
Column Dia.
3 in
Size
48 in
Tabletop Color
Mahogany
Description
Not just for restaurants, these gray stamped steel bases fit into any environment. With a clean finish, these tables offer a modern design element. 29" Height for comfortable seating. Popular for offices, meeting room, and common spaces, as well as restaurants, bars, and hotels.
  • 1-1/4" High-Pressure Top with Backer Sheet on High Density Particle Board Core
  • Stamped steel base and top plate
  • 3" diameter steel column with two points of contact to table for added stability