  • Mfr # 1007R1824A1E10B4C1P6
  • Zoro # G9862894
/ea
See details
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
70 in
Number of Steps
7
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1007R1824A1E10B4C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
70 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
Overall Height
100 in
Bottom Width
24 in
Base Depth
53 in
Step Width
16 in
Overall Width
24 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Depth
7 in
Overall Depth
53 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
53 in
Base Width
24 in
Reach Height - Maximum
12.4 ft
Details
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Item
Number of Steps
7
Step Tread
Expanded Metal
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Rear Exit
No
Includes
Crutch Tips
Climbing Angle
59 Degrees
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Assembled/Unassembled
Assembled
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Ladder Tread
Expanded Metal
Handrails Included
Yes
Finish
Powder Coated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Color
Gray
Weight
105 lb
Series
Series 1000
Tread Type
Handrail Type
Double Handrails
Folding
Not Foldable
Assembly
Assembled
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Load Capacity - Maximum
450 lb
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Ladder Type
Includes Handrails
Handrails Included
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 5.8 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 8.3 ft, Number of Steps 7, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 10 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 24 in, Base Depth 53 in, Overall Width 24 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant