  • Mfr # 1007R1824A6E10B4D3C1P6
  • Zoro # G0996016
Platform Height
70 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1007R1824A6E10B4D3C1P6
Platform Height
70 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
Overall Height
100 in
Bottom Width
24 in
Base Depth
53 in
Overall Width
24 in
Step Depth
7 in
Step Width
16 in
Overall Depth
53 in
Base Length
53 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
24 in
Step Tread
Perforated
Color
Gray
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Perforated
Weight
105 lb
Assembled
Exit Direction
Forward, Rear
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 5.8 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 8.3 ft, Number of Steps 7, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Perforated, Platform Depth 10 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 24 in, Base Depth 53 in, Overall Width 24 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit Yes