  • Mfr # 1007R2630A2E10B4C1P6
  • Zoro # G9852884
Platform Height
70 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1007R2630A2E10B4C1P6
Platform Height
70 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
Overall Height
100 in
Bottom Width
30 in
Base Depth
53 in
Step Depth
7 in
Step Width
24 in
Overall Width
30 in
Overall Depth
53 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
30 in
Base Length
53 in
Step Tread
Antislip Vinyl
Ladder Tread
Antislip Vinyl
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Color
Gray
Weight
121 lb
Tread Type
Antislip
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 5.8 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 8.3 ft, Number of Steps 7, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Antislip Vinyl, Platform Depth 10 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 30 in, Base Depth 53 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No