  • Mfr # 1207R1824A1E12B4C1P6
  • Zoro # G0997906
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
70 in
Number of Steps
7
Platform Depth
12 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1207R1824A1E12B4C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
70 in
Platform Depth
12 in
Platform Width
16 in
Overall Height
100 in
Bottom Width
24 in
Base Depth
69 in
Overall Width
24 in
Step Width
16 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Depth
7 in
Overall Depth
69 in
Base Length
69 in
Base Width
24 in
Caster Diameter
4 in
Reach Height - Maximum
12.4 ft
Details
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Item
Number of Steps
7
Step Tread
Expanded Metal
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Assembled/Unassembled
Assembled
Finish
Powder Coated
Handrails Included
Yes
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Climbing Angle
50 Degrees
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Color
Gray
Rear Exit
No
Ladder Tread
Expanded Metal
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Weight
125 lb
Series
Series 1200
Folding
Not Foldable
Load Capacity - Maximum
450 lb
Assembly
Assembled
Handrail Type
Double Handrails
Includes Handrails
Handrails Included
Tread Type
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Ladder Type
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 5.8 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 8.3 ft, Number of Steps 7, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 12 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 24 in, Base Depth 69 in, Overall Width 24 in, Climbing Angle 50 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No