  • Mfr # 1507R2630A1E30B4W4C2P6
  • Zoro # G3492146
Platform Height
70 in
Platform Depth
30 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1507R2630A1E30B4W4C2P6
Platform Height
70 in
Platform Depth
30 in
Platform Width
24 in
Overall Height
100 in
Bottom Width
31 in
Base Depth
96 in
Step Width
24 in
Overall Width
30 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
53 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
53 in
Base Width
30 in
Step Tread
Expanded Metal
Color
Yellow
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Expanded Metal
Weight
179 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 5.8 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 8.3 ft, Number of Steps 7, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 30 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 31 in, Base Depth 96 in, Overall Width 30 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Yellow, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No