  • Mfr # 1507R3232A3E10B4W4C1P6
  • Zoro # G0999209
Platform Height
70 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
30 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1507R3232A3E10B4W4C1P6
Platform Height
70 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
30 in
Overall Height
100 in
Bottom Width
33 in
Base Depth
84 in
Step Depth
7 in
Overall Width
32 in
Step Width
30 in
Overall Depth
53 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
53 in
Base Width
32 in
Step Tread
Serrated
Color
Gray
Ladder Tread
Serrated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Weight
140 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 5.8 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 8.3 ft, Number of Steps 7, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 10 in, Platform Width 30 in, Bottom Width 33 in, Base Depth 84 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 30 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No