  • Mfr # 1008R1824A1E10B4C1P6
  • Zoro # G9862885
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
80 in
Number of Steps
8
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
1008R1824A1E10B4C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
80 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
16 in
Overall Height
110 in
Bottom Width
24 in
Base Depth
58 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Width
16 in
Overall Width
24 in
Step Depth
7 in
Overall Depth
61 in
Base Length
61 in
Base Width
24 in
Caster Diameter
4 in
Reach Height - Maximum
13.3 ft
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
8
Step Tread
Expanded Metal
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Ladder Tread
Expanded Metal
Handrails Included
Yes
Includes
Crutch Tips
Assembled/Unassembled
Assembled
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Climbing Angle
59 Degrees
Color
Gray
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Rear Exit
No
Finish
Powder Coated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Weight
131 lb
Series
Series 1000
Load Capacity - Maximum
450 lb
Handrail Type
Double Handrails
Ladder Type
Assembly
Assembled
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Includes Handrails
Handrails Included
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Tread Type
Folding
Not Foldable
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 6.7 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 9.2 ft, Number of Steps 8, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 10 in, Platform Width 16 in, Bottom Width 24 in, Base Depth 58 in, Overall Width 24 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 16 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant