  • Mfr # 1008R2632A3E10B4AC1P6
  • Zoro # G3493351
Platform Height
80 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
1008R2632A3E10B4AC1P6
Platform Height
80 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
Overall Height
110 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
110 in
Step Depth
7 in
Step Width
24 in
Overall Width
32 in
Overall Depth
61 in
Caster Diameter
4 in
Base Length
61 in
Base Width
32 in
Step Tread
Serrated
Rear Exit
No
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Ladder Tread
Serrated
Weight
154 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 6.7 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 9.2 ft, Number of Steps 8, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 10 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 110 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No