  • Mfr # 1008R3232A1E10B4C1P6
  • Zoro # G3493211
Platform Height
80 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
30 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1008R3232A1E10B4C1P6
Platform Height
80 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
30 in
Overall Height
110 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
110 in
Step Depth
7 in
Step Width
30 in
Overall Width
32 in
Overall Depth
61 in
Base Length
61 in
Caster Diameter
4 in
Base Width
32 in
Step Tread
Expanded Metal
Ladder Tread
Expanded Metal
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Rear Exit
No
Weight
179 lb
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 6.7 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 9.2 ft, Number of Steps 8, Assembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Expanded Metal, Platform Depth 10 in, Platform Width 30 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 110 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 30 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No