  • Mfr # 1508R2632A2E10B4W5C1P6
  • Zoro # G3491945
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
80 in
Number of Steps
8
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1508R2632A2E10B4W5C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
80 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
Overall Height
110 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
120 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Width
24 in
Step Depth
7 in
Overall Width
32 in
Overall Depth
61 in
Base Length
61 in
Base Width
32 in
Reach Height - Maximum
13.3 ft
Caster Diameter
4 in
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
8
Load Capacity
450 lb
Step Tread
Antislip Vinyl
Material
Steel
Color
Gray
Ladder Tread
Antislip Vinyl
Finish
Powder Coated
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Rear Exit
No
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Climbing Angle
59 Degrees
Handrails Included
Yes
Assembled/Unassembled
Unassembled
Weight
169 lb
Series
Series 1500
Load Capacity - Maximum
450 lb
Handrail Type
Double Handrails
Ladder Type
Includes Handrails
Handrails Included
Folding
Not Foldable
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Assembly
Partially Assembled
Tread Type
Antislip
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 6.7 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 9.2 ft, Number of Steps 8, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Antislip Vinyl, Platform Depth 10 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 120 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Rear Exit No