  • Mfr # 1508R2632A3E10B4W4C1P6
  • Zoro # G9863305
/ea
Key Features
Item - Rolling Ladder
Rolling Ladder
Platform Height
80 in
Number of Steps
8
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1508R2632A3E10B4W4C1P6
Country of Origin
United States
Dimensions
Platform Height
80 in
Platform Depth
10 in
Platform Width
24 in
Overall Height
110 in
Bottom Width
32 in
Base Depth
58 in
Step Depth
7 in
Handrail Height
2.5 ft
Step Width
24 in
Overall Width
32 in
Overall Depth
61 in
Base Width
32 in
Caster Diameter
4 in
Reach Height - Maximum
13.3 ft
Base Length
61 in
Details
Item
Rolling Ladder
Item - Rolling Ladder
Number of Steps
8
Load Capacity
450 lb
Step Tread
Serrated
Material
Steel
Handrails Included
Yes
Rear Exit
No
Color
Gray
Finish
Powder Coated
Climbing Angle
59 Degrees
Ladder Actuation
Foot Activated Step Lock
Ladder Tread
Serrated
Standards
ANSI, OSHA Compliant
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 30% Post-Consumer Recycled Content
Assembled/Unassembled
Unassembled
Includes
Crutch Tips
Weight
153 lb
Series
Series 1500
Casters Included
(2) Rigid, (2) Swivel
Includes Handrails
Handrails Included
Ladder Type
Tread Type
Handrail Type
Double Handrails
Folding
Not Foldable
Locking Mechanism
Foot-Activated Step Lock
Load Capacity - Maximum
450 lb
Assembly
Unassembled
Description
Rolling Ladder, Material Steel, Platform Height 6.7 ft, Handrails Included Yes, Handrail Height 2.5 ft, Overall Height 9.2 ft, Number of Steps 8, Unassembled, Load Capacity 450 lb, Step Tread Serrated, Platform Depth 10 in, Platform Width 24 in, Bottom Width 32 in, Base Depth 58 in, Overall Width 32 in, Climbing Angle 59 Degrees , Step Depth 7 in, Step Width 24 in, Ladder Actuation Foot Activated Step Lock, Finish Powder Coated, Color Gray, Standards ANSI, OSHA Compliant, Includes Crutch Tips