  • Mfr # 1001N1818A6E10B3C1P1
  • Zoro # G0382807
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Base Depth
19 in
Bottom Width
16 in
Color
Gray
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
1001N1818A6E10B3C1P1
Country of Origin
United States
Dimensions
Base Depth
19 in
Bottom Width
16 in
Overall Height
12 in
Top Step Depth
7 in
Top Step Height
10 in
Platform Width
10"
Step Width
16 in
Platform Depth
18 in
Platform Height
10"
Step Depth
7 in
Overall Depth
19 in
Reach Height - Maximum
7.4 ft
Caster Diameter
2 in
Base Width
18 in
Standing Height - Maximum
10 in
Details
Item
Rolling Platform
Color
Gray
Load Capacity
450 lb
Material
Steel
Number of Steps
1
Step Stool Product Group
Rolling Platform
Step Tread
Perforated
Standards
OSHA Compliant
Finish
Powder Coated
Ladder Tread
Perforated
Includes
Ladder Instructions
Net Weight
17 lb
Ladder Actuation
Spring-Loaded Casters
Handrails Included
No
Green Environmental Attribute
Product Contains a Minimum of 50% Post-Consumer Recycled Content
Weight
18 lb
Series
1000
Base Spread
19 in
Product Type
Rolling Step Stool
Feet Material
Rubber
Assembly
Assembled
Casters Included
(4) Swivel
Includes Handrails
Handrails Not Included
Feet Type
Slip-Resistant
Load Capacity - Maximum
Tread Type
Stacking
Not Stackable
Locking Mechanism
Spring-Loaded Casters
Nesting
Not Nestable
Folding
Not Foldable
Description
Step Stool Product Group Rolling Platform, Number of Steps 1, Overall Height 12 in, Material Steel, Load Capacity 450 lb, Top Step Height 10 in, Top Step Depth 10 in, Bottom Width 16 in, Base Depth 19 in, Color Gray, Finish Powder Coated, Series 1000, Closed Depth Not Applicable, Includes Ladder Instructions, Standards OSHA Compliant, Ladder Actuation Spring-Loaded Casters, Step Tread Perforated, Net Weight 17 lb, Step Width 16 in